Kullanıcı Adı Sürekli Bağlı Kal
Şifre:
 
 
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Katılarda basınç  (Okunma Sayısı 11031 defa)
ecems
Yeni üye
**
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 39« : Aralık 14, 2009, 08:39:29 ÖS »
 


BASINÇ
Katı,sıvı ve gazlar ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzeye bir kuvvet uygularlar.Kuvvetin kaynağı ne olursa olsun birim yüzeye dik olarak etki eden kuvvete basınç(P),bütün yüzeye dik olarak etki eden kuvvete de basınç kuvveti(F)denir.


KATILARDA BASINÇ
Katı cisimler ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzeye basınç yaparlar.Taban 1)Katılarda basınç kuvveti daima katının ağırlığı kadardır.Dolayısıyla katı cismi hangi yüzey üzerine koyarsak koyalım basınç kuvveti değişmez.
2)Düzgün katıları(küp,dikdörtgenler prizması,silindir)zemine yaptıkları basınç P=h.d ile de hesaplanabilir.Burada h cismin yüksekliği,d ise özkütlesidir.
3)Katılar uygulanan kuvveti kendi doğrultusunda aynen iletirken,basıncı aynen iletmezler.Katılarda basınç genel olarak yüzeyle ters orantılıdır.Bundan yararlanarak kesici ve delici aletler yapılır.

Birimi N/m.m=Pascal,dyn/cm.cm=Bar


Hepimiz çiviyle yapılan gösterileri izlemişizdir. Bu gösterilerde sivri çiviler yan yana dizilir ve gösteri yapan kişi çiviler üzerine uzanır. Tek başına bir insanı yaralayabilecek olan çiviler çok sayıda olduğunda yüzey alanı ( A ) artar ve basınç azalır. Bu sayede göstericiye hiçbir şey olmaz
Logged

ECEMMMM


Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
Theme By By Fen Rehberi / Fen Rehberi Forumu
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!
Bu Sayfa 0.108 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu